Seminarski i Diplomski Rad

Mentalna higijena
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Visoka škola strukovnih studija za vaspitače

САДРЖАЈ :
- Увод
1. Предмет и улога менталне хигијене.
2. Подручје деловања менталне хигијене.
3. Појам здраве личности и циљ менталне хигијене у њеном остваривању.
4. Ментално здравље као „нормалност“.
4.1. Испитивања појединих научника о свери „нормалности“.
5. Промоција и превенција менталног здравља.
6. Како тумачимо „унапређивање менталног здравља.“
- Закључак
- Литература
Увод
У овом семинарском раду говорићу на тему: „ Ментано здраве личности“, али, пре свега, полазећи од тога шта је, уствари, ментална хигијена и шта подразумевамо под менталним здрављем и ко је ментално здрав?!
У једном од поглавља, наишла сам на интерсантну Фројдову дефиницију:
„Ментално здрав особа је она која може да воли и ради“. Лично, ова дефиниција ми се допада, али њен састав је много шири. Ментална хигијена, као дисциплина бави се човековом личношћу. Многи психијатри покушавали су да објасне резултате дефиниције личности. Када говоримо, уопште, о личности морамо знати да је свка личност јединствена и непоновљива. Психичким здравим човеком, се не сматра само онај који није болестан или неспособан, већ се душевном здравом особом сматра она која није способна да успоставља хармоничне односе са другим људима и да конструктивно мења социјалну и физичку средину. Да би дефинисали менталну здраву личност, неопходно је проценити шта је нормално у сфери психичког живота. Сва истраживања и све теорије о личности и о психичком животу, теже за тим да прикажу шта је „нормално“ у психичком развоју и функционисању.
Дакле, основни циљ и успех менталне хигијене је формирање зреле, нормалне, адаптабилне личности. Значи, здрава, односно нормална особа је:
лишена психичког обољења;
задовољна је сопственим функционисањем;
делују помоћу великог дела овог интелектуалног, физичког и емоционалног капацитета;
Добро се прилагођава као зрела личност.
Предмет и улога менталне хигијене
Ментална хигијена је дисциплина која се брине о очувању и унапређивању душевног здравља, а тиме и о људском благостању. Бави се изучавањем фактора који утичу негативно на душевно здравље, предвиђа поступке за чување менталног здравља појединца и колектива. Али, ментална хигијена се бави и изучавањем оних фактора који утичу на унапраживање душевног здравља. Она, дакле, има два главна вида своје афективности: Профилактички и мелиоративни.
Профилактички вид активности је усмерен на спречавање развитка душевних болести, тј. сузбијањем душевних болести и других душевних поремећаја.
Мелиоративни вид активности је више усмерен на побољшавање душевних способности. Он се бави поучавањем људи како трба да се боре душевним тешкоћама, како требају да се понашају један према другом, какве ставове треба да имају према раду и како треба да удесе свој живот да би у њему имали више задовољства. Његов циљ је боље душевно здравље свих људи, ане само оних којима потенцијално прети душевна болест
Бринући се о душевном здрављу ментална хигијена нужно обухвата сва подручја људских односа и људске активности. Она мора човека да посматра као: „ целокупност душевних односа“.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!